Кабінет Міністрів України затвердив проєкт державного бюджету на 2023 рік, головною метою якого стане забезпечення потреб армії та збереження макрофінансової стабільності у воєнний період. Про це повідомив заступник голови парламентського комітету з питань фінансів Ярослав Железняк, а деталі представив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду.
Урядовий документ передбачає непростий економічний рік, адже, за прогнозами, інфляція досягне 30%, а курс долара сягне 42 гривень. Водночас передбачається, що економіка зросте на 2,5% після падіння на понад 33% у 2022 році. Загальний обсяг ВВП у 2023 році очікується на рівні 6371,3 млрд грн.
Пріоритет №1 — безпека та оборона
Бюджет 2023 року Кабмін позиціонує як «бюджет перемоги». Майже половина всіх видатків — 1 трильйон 136 мільярдів гривень — буде спрямована на сектор оборони та безпеки. Це в чотири рази більше, ніж торік. Гроші підуть на:
- зарплати військових,
- забезпечення армії,
- ремонти та закупівлі техніки і зброї.
Прем’єр підкреслив, що війна є надзвичайно дорогою, тож головне завдання — максимально ефективно використовувати наявні ресурси.
Соціальні програми та допомога населенню
Значна частина бюджету — понад 800 млрд грн — буде витрачена на соціальні потреби. Це 35% усіх видатків. Передбачено фінансування:
- пенсій,
- субсидій,
- допомоги малозабезпеченим родинам,
- виплат внутрішньо переміщеним особам,
- галузей освіти та охорони здоров’я.
Крім того, Пенсійний фонд отримає з бюджету додаткові 30 мільярдів гривень. Мінімальна зарплата й прожитковий мінімум залишаться незмінними — 6700 та 2589 грн відповідно.
Скорочення витрат і нові фонди
Окрім пріоритетних напрямків, уряд планує зменшити адміністративні витрати. Видатки на утримання держапарату скоротять на 11,6 млрд грн у порівнянні з минулим роком. Зменшення торкнеться кількості держслужбовців, їхніх зарплат і премій, окрім силових структур.
Також буде створено Фонд ліквідації наслідків збройної агресії з мінімальним бюджетом у 19 млрд грн. До нього планують спрямовувати конфісковані російські активи, а також міжнародну допомогу. Ці кошти використовуватимуться для швидкого відновлення інфраструктури.
Доходи, витрати та дефіцит бюджету
За словами Дениса Шмигаля, загальні доходи державного бюджету у 2023 році прогнозуються на рівні 1,28 трлн грн, тоді як видатки — 2,57 трлн грн. Різниця між цими показниками сформує щомісячний дефіцит, який оцінюється в понад 3 мільярди доларів.
Понад третину бюджету вже зараз фінансують міжнародні партнери України, і уряд продовжує працювати над тим, щоб така допомога тривала і в наступному році. «Ми не можемо дозволити собі жодних нецільових витрат», — наголосив прем’єр-міністр.