В Україні продовжили дію воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів — до 6 серпня 2025 року. Відповідні закони сьогодні підписав президент Володимир Зеленський. Це вже п’ятнадцяте подовження надзвичайного режиму з початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року.
Законопроєкти №13172 (щодо воєнного стану) та №13173 (щодо мобілізації) були раніше підтримані Верховною Радою та опубліковані в її офіційній базі.
Що означає продовження
Воєнний стан — це особливий правовий режим, який передбачає обмеження низки прав і свобод, включаючи свободу пересування, а також посилену діяльність сил безпеки та оборони. Загальна мобілізація означає продовження призову на військову службу чоловіків віком від 18 до 60 років — із винятками для тих, хто має законні підстави для відтермінування чи виключення з військового обліку.
Виїзд за межі України для військовозобов’язаних залишається обмеженим — дозволяється лише у випадках, визначених законом, зокрема за рішенням ВЛК або за спеціальними дозволами.
Комендантська година та інші обмеження
У рамках воєнного стану продовжує діяти комендантська година, обмеження на проведення масових заходів, особливий контроль над медіа та можливість примусового вилучення майна у державних цілях. Місцеві адміністрації можуть приймати окремі рішення щодо посилення або послаблення цих обмежень.
Чи можуть скасувати достроково
За словами народного депутата та заступника голови парламентського комітету з питань нацбезпеки Єгора Чернєва, припинити дію воєнного стану та мобілізації можна у будь-який момент — у разі, якщо буде досягнуто умов для встановлення миру.
«Верховна Рада в будь-який момент може зібратися і проголосувати за припинення воєнного стану — навіть до завершення зазначених 90 днів», — наголосив депутат.
Таким чином, хоч офіційна дата завершення нинішнього етапу мобілізації — 6 серпня, ситуація може змінитися раніше — залежно від безпекової обстановки та рішень Верховної Ради.